Dziś Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzisiaj na całym świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Inicjatywa w założeniu ma promować bezpieczne zasady korzystania z sieci i przestrzec internautów przed czyhającymi na nich zagrożeniami.

7 lutego 2023 roku w wielu krajach obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu „Safer Internet”. Celem tej inicjatywy jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Co roku organizatorzy zachęcają inne podmioty do realizowania w lutym lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

Istotną inicjatywą podejmowaną przez Polskie Centrum Programu Safer Internet z okazji tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu jest uroczysta gala, która odbędzie się w dniu 7 lutego 2023 r. w godz. 11.00 – 15.00 w Teatrze Palladium w Warszawie. W trakcie gali zaplanowano wystąpienia ekspertów m.in. z zakresu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci. Wydarzenie ma charakter hybrydowy, istnieje możliwość udziału w transmisji online na stronie: dbi.pl oraz facebook.com/bezpiecznyinternet (bez konieczności wcześniejszej rejestracji). Szczegółowe informacje na temat przedsięwzięcia znaleźć można na stronie: https://www.saferinternet.pl/dbi/konferencja-dbi.html.

Z okazji obchodów DBI 2023 przygotowany został również cały kalendarz wydarzeń w lutym i marcu, w tym specjalne webinary Polskiego Centrum Safer Internet. Oferta dostępna jest na stronie https://www.saferinternet.pl/dbi/webinary.html. Ich celem jest prezentacja konkretnych narzędzi i tematów, które mogą być wykorzystane w edukacji o bezpieczeństwie w sieci.

Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, podejmując zadania z zakresu profilaktyki społecznej, czynnie włącza się w tego rodzaju inicjatywy. Realizując założenia programu profilaktycznego „Cyberbezpieczni”, policjanci spotykają się z dziećmi, młodzieżą, rodzicami oraz pedagogami informując o internetowych zagrożeniach.

Celem programu jest dostarczanie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z sieci oraz konsekwencji zachowań niezgodnych z prawem, do których dochodzi w przestrzeni wirtualnej. W ubiegłym roku policyjni profilaktycy przeprowadzili w ramach przedsięwzięcia przeszło dwa tysiące spotkań z dziećmi i młodzieżą oraz szereg prelekcji dla rodziców, nauczycieli i pedagogów. Zorganizowali 15 tematycznych konkursów dla dzieci i młodzieży, opublikowali na stronach internetowych ponad 120 artykułów i komunikatów ostrzegawczych. Podkarpaccy policjanci podjęli współpracę z wieloma podmiotami pozapolicyjnymi, gł. placówkami oświatowymi, jednostkami samorządowymi oraz lokalnymi mediami. Dzięki wsparciu partnerów realizatorzy programu pozyskali i opracowali szereg materiałów profilaktycznych, które wzbogacają ofertę profilaktyczną podkarpackiej Policji. Pozytywny odbiór ze strony adresatów świadczy o potrzebie i zasadności realizacji tego typu przedsięwzięć.

Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie

07-02-2023


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Używamy plików cookies oraz podobnych technologii. Umożliwiamy ich umieszczanie naszym zewnętrznym dostawcom m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystając ze strony internetowej, bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na ich zapisywanie w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystywanie w celach zapewnienia poprawnego i bezpiecznego funkcjonowania strony. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać plikami cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane osobowe znajdziesz w polityce prywatności.

Zgadzam się